GLAS OCH KERAMIK / Figuriner / Figurin 4047381
nr 404 7381
Figurin
Rosenthal, Art Deco, höjd: 23 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
300 kr
Såld:
650 kr
måndag 3 april 2006
kl 16:15:00
1/4 01:00:47
600 kr
3/4 15:44:34
Art Décoratifs
En dekorationsstil som uppkom mellan 1:a och 2:a världskriget.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.